Dutkiewicz Jan Józef (ur. 8.12.1818, zm.10.02.1902 roku w Inowrocławiu) - malarz rodem z Chociszewa w powiecie wągrowieckim. Swoje dzieła wysyłał na wystawy krajowe i zagraniczne, czym zdobywał uznanie opinii, liczne medale i dyplomy. Ostatnie lata życia spędził u syna Mieczysława w Inowrocławiu.
Artysta malował dziesiątki portretów rodzin kujawskich, takich jak: Trzcińscy, Mliccy, Dąbscy, Grabscy i inni. Pozostawił też portret Radcy Sanitarnego dra Klemensa Koehlera, z którym utrzymywał bliskie kontakty. Dudkiewicz zostawił także swój autoportret.
Z prac Jana Dutkiewicza znane są następujące dzieła :
"Piast", dnia 8 października 1945 roku
Jan Józef Dutkiewicz był synem Kazimierza Dutkiewicza (ur. 23 marca 1793 roku w Rogoźnie, zm. 14 maja 1887 roku w Smogulcu) i Magdaleny z Ziółkowskich (ur. ok.1796 roku, zm. 18 stycznia 1883 roku w Smogulcu), małżeństwa od 1815 roku.
Żoną jego była Celina z Obrąpalskich, z którą miał syna:
- Mieczysława Dutkiewicza (ur.06.09.1863 w Wiewiórczynie pod Rogowem zm.07.01.1919) - zegarmistrza i złotnika, działacza społeczno-politycznego, który prowadził swój zakład przy Małej Fryderykowskiej 5 (obecnie Paderewskiego) oraz Fryderykowskiej 10 (obecnie Królowej Jadwigi). W 1911 roku kandydującego na posła sejmu pruskiego.
Żoną Mieczysława Dutkiewicza była Bronisława Matczyńska, z którą miał dzieci:
1. Halina Maria Dutkiewicz (1900)
2. Jan Tadeusza Dutkiewicz (1902) - który przejął zakład po ojcu
3. Kazimierz Walery Dutkiewicz ur. 20.09.1906 Inowrocław ( żona Maria Kaczmarek)
Mieczysław Dutkiewicz
Dziennik Kujawski nr 212, rok 1895, 15 września
Dziennik Kujawski nr 7/11.01.1919
Piotr Dutkiewicz pisze (25.08.2018fb) ... "Mówią, że historia kołem się toczy, a o prawdziwości tego powiedzenia przekonałem się opisując postać mojego pradziada. Mieczysław Dutkiewicz zapisał się w pamięci jako człowiek wszechstronne uzdolniony. Na przełomie XIX i XX wieku prowadził swoją firmę jubilerską w Inowrocławiu na ulicy Królowej Jadwigi 10 (dzisiaj to numer 21). Można tam było nabyć precjoza jubilerskie, zegarki i zegary znanych firm, okulary i binokle, telefony, alarmy elektryczne a także woskowe wałki służące do nagrania dźwięku. Pradziad był pionierem w dziedzinie elektryczności, a o jego ciekawych wykładach na temat wkraczającej nowoczesności można było przeczytać w Dzienniku Kujawskim wychodzącym w Inowrocławiu. Na starych pocztówkach można łatwo odszukać charakterystyczny element ulicy Królowej Jadwigi którym jest duży zegar firmowy, który był reklamą firmy M.Dutkiewicz. To był chyba pierwszy elektryczny zegar na Kujawach, a konstruktorem był sam Mieczysław. Kilka lat temu postanowiłem odwiedzić Inowrocław i sprawdzić jak wygląda dzisiaj miejsce w którym kawał życia spędził mój przodek. Na miejscu okazało się, że tuż obok po sąsiedzku jest dzisiaj sklep jubilerski, a w pomieszczeniach gdzie pradziad prowadził swój interes przeprowadzano akurat jakiś remont generalny. Spytałem pracujących tam robotników co ma powstać w tym miejscu? Poinformowali mnie, że to sąsiadująca firma jubilerska jest inwestorem i w przyszłości będzie tu prowadzić swoją działalność. Tak to po około stu latach Inowrocławianie dalej kupują wyroby jubilerskie i zegarki w tym samym miejscu, które jest jakby zaczarowane dla tego typu działalności, a zegar który kiedyś informował o upływie czasu tak samo dzisiaj wisi u wejścia do sklepu."
"Pustelnik" autor Jan J. Dutkiewicz
"Przysięga Kościuszki" autor Jan J. Dutkiewicz
Opracowała: Anna Wiśniewska 08.11.2021