Wiśniewska Anna (1980)

 

Genealog i regionalista, absolwentka Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy, na wydziale Zootechniki i Agroturystyki, rodowita inowrocławianka. Pasjonatka historii regionalnej Inowrocławia i Ziemi Kujawskiej oraz Wielkopolski, genealog z wieloletnim stażem.

 

Prowadzi aktywną indeksację zasobów Archiwum Państwowego w Inowrocławiu i Poznaniu dla Projektu BaSIA czyli 'Bazy Systemu Indeksacji Archiwalnej' i "Geneteki" (Genealodzy.pl), przekłada archiwalną dokumentację z łaciny na język ojczysty. Od jakiegoś czasu samodzielnie inwentaryzuje inowrocławskie cmentarze.

 

 

Wraz z Kamilem Jankowskim redaguje i prowadzi powyższą stronę internetową oraz administruje facebook'ową grupę dyskusyjną.


Jankowski Kamil Andrzej (1994)

 

Z pochodzenia szubinianin, genealog i regionalista, technik weterynarii, żołnierz rezerwy korpusu podoficerów sił lądowych Wojska Polskiego, poeta, poliglota, humanista i tłumacz. Przyszedł na świat w rodzinie działacza społecznego i politycznego, długoletniego członka i prezesa Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP), radnego wojewódzkiego okręgu bydgoskiego, potomka borowiackiej szlachty, Andrzeja Eugeniusza Jankowskiego (1956) i małżonki jego Urszuli z Pawłowskich (1958), farmaceuty, pasjonatki poezji, historii sztuki i malarstwa. Biegle posługuje się językiem niemieckim, w dużym stopniu zna także łacinę i duński. Jednym z Jego braci jest Robert Kaczmarek (1987), aktor teatralny i kontratenor, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, przez długi czas związany z warszawskim zespołem "Mazowsze", a obecnie związany z teatrem narodowym Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Do rodzeństwa należy także Zbigniew (1989), właściciel ziemski, hodowca bydła i trzody chlewnej na terenie Borów Tucholskich, oraz siostra - Dominika (1993), wrocławski technik weterynarii i biolog.

 

Od 2007 roku prowadzi genealogię rodzinną pod nazwą "Genealogia Jankowskiego" oraz oddaje się historii regionalnej Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Jankowski pochodzi z rodziny inteligenckiej, zachowującej typowo polskie tradycje, propagującej patriotyzm i szanującej polską historię. Rodzina ojca swe korzenie zapuszcza w okolicach miasta Koronowa i Tucholi, gdzie przodkowie parali się hodowlą koni i gospodarzyli na ogromnych połaciach ziemi oraz na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie przodkowie babki ojczystej Jankowskiego zajmowali się kołodziejstwem i uprawą ziemi (pradziad Jankowskiego - Leon Rydzyński - urodził się w Szafarni, chopinowskim azylu).  Rodzina matki to w części Kujawiacy i Wielkopolanie. Kujawska część rodziny, do której należy m.in. szymborski poeta Jan Kasprowicz, polonista, dr. Zenon Kopeć, regionalista kujawski Zygmunt Czapla, harcmistrz Marcin Strachanowski czy regionalista kujawski Aureli Kopeć, swe korzenie zapuszcza w obecnych i dawnych granicach miasta Inowrocławia oraz wsi takich jak: Orłowo, Szadłowice, Liszkowo, Dąbrowa Biskupia czy Jaksice. Wielkopolska część rodziny pochodzi z okolic Nowego Tomyśla i Lwówka oraz Szamotuł i Poznania. Do rodziny Jankowskiego należy także ks. płk. Marian Kmiecikowski, kapłan w służbie chorym i potrzebującym, który za swe zasługi uzyskał audiencję u papieża Benedykta XVI. Wśród bezpośrednich przodków Jankowskiego odnajdujemy kilka nietuzinkowych postaci, m.in. właściciela trzech gospodarstw rolno-hodowlanych oraz wielkiej hodowli koni, Wojciecha Jankowskiego (1865-1930), jego prawnuka, inowrocławskiego nauczyciela hutnictwa Ryszarda Edwarda Jankowskiego (1937-1999); właściciela największego i najprężniej działającego w Inowrocławiu zakładu siodlarskiego i sklepu galanteryjnego okresy PRL-u, Bronisława Pawłowskiego (1907-1971); wiejską poetkę litewskiego pochodzenia, Mariannę z Żydowiczów Kierstan (1868-1909) oraz kamerdynera u wielkopolskich właścicieli ziemskich - Sczanieckich - Stanisława Kierstan (1834-1908), od 1899 roku prowadzącego typowo polską restaurację w Chicago (USA),  jego syna - Jana Kierstan (1859-1933), browarnika i kamerdynera w majątku Czyste i Liszkowo pod Inowrocławiem, oraz Józefa Hankiewicza (1865-1914), regionalistę kujawskiego.

 

Razem z genealog Anną Wiśniewską prowadzi powyższą stronę regionalną, administruje facebook'ową grupę dyskusyjną, której był pomysłodawcą, a do której należy ponad czterysta osób,  prowadzi badania historyczno-genealogiczne w inowrocławskim Archiwum Państwowym oraz aktywnie przekłada archiwalną dokumentację z języka niemieckiego i łaciny na język ojczysty. Hobbystycznie uprawia kolarstwo, zwiedza Kujawy "w siodle", jeżdżąc konno, para się sadownictwem i ogrodnictwem, podróżuje po Ziemi Dobrzyńskiej i Borach Tucholskich, rodzinnych stronach męskich przodków oraz przygotowuje "Genealogię Jankowskiego" do książkowej publikacji.  Od niedawna w zamyśle Jankowskiego jest projekt "Inowrocławianin", który miałby być kompletną bazą obywateli Inowrocławia z lat 1760-1939, który w pierwszej fazie polegać będzie na indeksacji akt meldunkowych miasta dostępnych w inowrocławskim archiwum państwowym. W toku są także rozmowy z inowrocławskimi proboszczami i zarządcami cmentarzy mające na celu zgodę i pomoc w inwentaryzacji inowrocławskich nekropolii i utworzenia wyszukiwarki pochowanych w Stolicy Kujaw Zachodnich. Ponadto pojawił się pomysł o utworzeniu Inowrocławskiego Towarzystwa Genealogicznego bądź Historycznego-genealogicznego, na którego czele stałby właśnie Jankowski, a które w głównej mierze popularyzowało by lokalną historię, wspierało działania inowrocławskiego AP, zajmowało się tłumaczeniami archiwaliów czy pomagało początkującym badaczom przeszłości. W tej sprawie nie podjęto jednak jeszcze żadnych jednoznacznych decyzji.

Od 2017 roku Jankowski wraz z partnerką Judytą (1987) mieszka w Gdańsku.