Bolz Wacław 

 

Ur. 01 września 1883 roku w Trzemesznie, zm. 13 lutego1933 roku w Inowrocławiu - przed rokiem 1907 osiedlił się w Inowrocławiu i był drukarzem w Drukarni Kujawskiej. W 1930 roku wraz z Władysławem Kawałkowskim z Torunia i kilkoma innymi udziałowcami zorganizował małą drukarnię przy ul. Piłsudskiego 4a - obecnie ul. Dworcowa - która pracowała głównie na potrzeby Związku Nauczycielstwa Polskiego. Drukowano tam również  Kuriera Kujawskiego.

Aktywnie działał w życiu społecznym Inowrocławia. Należał do wielu organizacji i stowarzyszeń istniejących w czasach zaborów m.in. do Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Towarzystwa Samopomocy Naukowej Męskiej i Towarzystwa Cytrzystów "Szarotka". Po 1919 roku był jednym z organizatorów i czołowych agitatorów Związku Drukarzy Polskich i Pokrewnych Zawodów w Inowrocławiu. Walczył w powstaniu wielkopolskim. 13 lutego 1933 roku spoczął na cmentarzu p.w. Zwiastowania NMP.

 

Rodzicami Wacława byli Adam Bolz (1848) i Wiktoria z Prussów (1857), małżeństwo od 1882 roku.
Dziadkami byli natomiast Karol i Katarzyna Krieger, małżeństwo Bolz'ów oraz Józef i Józefa z Płacheckich, małżeństwo Prussów.

Od 1912 roku związany z Agnieszką z Kierczyńskich, z którą miał dwoje dzieci:

 

- Adama Bogdana Antoniego Bolz'a (1913-1993) - księdz, dr nauk humanistycznych, prof. liturgiki języków klasycznych w Wyższym Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie, tuż przed śmiercią nominowany na członka Komisji Neolatynistycznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAM.

 

- Halinę Marię Mieczkowską (1917-1942) - absolwentka gimnazjum żeńskiego w Inowrocławiu.

 

 

Opracowała: Anna Wiśniewska