ks. FIUTAK ANTONI

 

Urodził się 31.01.1901 w Jacewie k. Inowrocławia, 14.12.1940 przywieziony został z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie zginął.

 

Proboszcz parafii Popowo Kościelne (1936/8‑41), b. proboszcz parafii Glinno Wielkie (1934‑6/8), Świerczyna (1933‑4), były redaktor i publicysta „Dziennika Kujawskiego” (1924‑31), b. nauczyciel domowy oraz urzędnik pocztowy w Inowrocławiu, Pakości i Gnieźnie,

 

Prymus Gimnazjum im Jana Kasprowicza, które ukończył w 1922 roku. Studiował prawo i ekonomię polityczną na Uniwersytecie warszawskim, pracował jako nauczyciel domowy oraz urzędnik pocztowy w Inowrocławiu, Pakości i Gnieźnie . W 1924 roku wszedł do kolegium redakcyjnego "Dziennika Kujawskiego", gdzie z wielkim pożytkiem dla pisma i sprawy narodowej pracował aż do czasu, kiedy to wstąpił do seminarium, które ukończył święceniami kapłańskimi w czerwcu 1931. Będąc księdzem nie zaprzestał współpracy z "Dziennikiem Kujawskim". Był przedwojennym proboszczem w parafii w Glinnie Wielkim, gdzie budował drewniany kościół, którego wnętrze później własnoręcznie zdobił. Kościół nie przetrwał wojny spalony przez Niemców.
Artykuł o dzwonach to pierwsza z prac ks Antoniego Fiutaka dotyczących kruszwickiej kolegiaty, które ukazały się na łamach "Piasta" dodatku do Dziennika Kujawskiego w 1932 roku. Regionalista ks Antoni Fiutak postawił sobie za zadanie prostować w tych artykułach (w roku 1932) wszystkie błędy historyczne, którymi przesiąknięta była wtedy nasza literatura regionalna.

 

Więcej na   https://www.kruszwica.tk/news.php?readmore=466

 

 

Rodzice jego to: Stanisław Fiutak i Pelagia Szyper. Oprócz Antoniego mieli dzieci:

- Jan Fiutak 1903-1970

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akt ślubu Stanisława Fiutaka i Pelagii Szyper. USC Inowrocław 45/1897

 

 

 

 

 

Tablica pamiątkowa w Popowie Kościelnym

 

 

Opracowała: Anna Wiśniewska