KS. DZIERZGOWSKI WOJCIECH

 

Urodził się 20.03.1928 roku w Lesznie ,zmarł 25.04.2001 roku w Inowrocławiu. Pochowany na cmentarzu pw. św. Piotra i Pawła w Gnieźnie.

Kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, kanonik gremialny kapituły kolegiackiej w Kruszwicy, ojciec duchowny dekanatu Inowrocław II, wieloletni wykładowca i ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, założyciel archidiecezjalnej pielgrzymki "Promienistej" na Jasną Górę. Specyfika tej pielgrzymki polega na tym, że wszystkie grupy wędrują osobno własną trasą. Na pielgrzymkowy szlak wyruszają grupy m.in. z Gniezna, Gniewkowa, Inowrocławia, Janikowa, Kruszwicy, Solca Kujawskiego, Strzałkowa, Strzelna, Witkowa, Żnina czy Bydgoszczy. Każda grupa niesie ze sobą kawałek krzyża, który jest składany pod szczytem Jasnej Góry. Złożonym krzyżem udzielane jest błogosławieństwo pielgrzymom.

 


Rodzicami jego byli: Polikarp Dzierzgowski i Kornelia Jachowska (ur.18.08.1889 zm. 28.11.1966) , którzy oprócz Wojciecha mieli jeszcze dzieci:

- Stanisław Dzierzgowski

- Maria zd. Dzierzgowska Głowacka

 

Opracowała: Anna Wiśniewska