Czaplicki Leon (1827-1881) - syn ubogich chałupników z Siemowa pod Gostyniem.

Doktor filologii klasycznej (1856) Uniwersytetu wrocławskiego.

 

Pracował w charakterze nauczyciela języków - polskiego, łacińskiego i greckiego w tzw. wyższej szkole chłopców w Inowrocławiu, przekształconej później w gimnazjum, a docelowo w gimnazjum i liceum im. Jana Kasprowicza. Brał udział w redagowaniu i wydawaniu programów szkolnych w formie roczników, w których zostały wydrukowane dwie jego prace naukowe. W latach 1874-1881 opiekował się tajnym polskim literackim kółkiem uczniowskim pn. "Wincenty Pol" do którego należeli nie tylko Niemojewscy, Ulatowscy czy Grabscy, ale także młody wówczas poeta Jan Kasprowicz, jego najgorliwszy uczeń, który nie pałał chęcią czytelnictwa, za to pisał przepiękne wiersze.

Leon Czaplicki wzbogacał księgozbiór zakupując książki polskie z własnych funduszów oraz zorganizował wypożyczalnię książek i czytelnię w własnym mieszkaniu. Po śmierci doktora Czaplickiego nadano wypożyczalni nazwę "Czytelnia Polska im. dr Czaplickiego". Niestety czytelnię i księgozbiór strawił pożar. To właśnie doktor Czaplicki był pierwszym nauczycielem, wychowawcą i krytykiem wierszy młodego poety - Kasprowicza.

 

Żoną Czaplickiego była wdowa po landracie wrocławskim Wirthcie, niemka Monika z Haase'ów, rodowita wrocławianka urodzona na przełomie 1827 i 1828 roku.  Matka Teodora Wirtha. Zmarła 19 lipca 1885 roku w Inowrocławiu, w pięć lat po śmierci męża, a jej ciało złożono wraz z dr. Leonem na nieistniejącym już cmentarzu parafialnym przy Bazylice Imienia Najświętszej Maryi Panny. Po jej śmierci, dziećmi - Teodorem Wirthem i Zofią Czaplicką, córką z drugiego małżeństwa, zajął się bliski przyjaciel Czaplów, Władysław Cegiel, u którego nieletni zamieszkali. Po osiągnięciu pełnoletności Zofia Czaplicka (urodzona 28 czerwca 1869 roku w Inowrocławiu) poślubiła Walerego Fórmańskiego.

 

Nie wolno pominąć, że małżeństwo Leon i Monika Czapliccy mieli także syna, który zmarł w czasie epidemii cholery w 1872 roku. Jego dane personalne nie są nam znane.

 

 

Akt urodzenia Zofii Czaplickiej ur. 28.06.1869 (parafia św.  Mikołaja - Inowrocław)

 

Autograf dra. Leona Czaplickiego z 1881 roku
Autograf dra. Leona Czaplickiego z 1881 roku

Opracowała: Anna Wiśniewska